طرح کسب و کار چیست؟

شما نمی توانید بدون نقشه، قطب نما، غذا و لباس مناسب به کوهنوردی بروید.این مورد دقیقا در خصوص کسب و کار هم صادق است. نوشتن طرح کسب و کار می تواند برنامه ریزی و اجرای ایده  کسب و کار را آسانتر کند.

در حالت کلی ، یک طرح کسب و کار دو وظیفه کلی دارد:

۱- یک ابزار سازماندهی برای ساده کردن و واضح کردن اهداف

۲- یک سند فروش که ایده کسب و کار شما را فروخته و نشان می دهد که کالاها یا خدمات شما سودآور است و نهایتا وجوه مالی و یا منابع شرکت راجذب میکند.

طرح کسب و کار

به عنوان یک ابزار سازماندهی ، طرح کسب و کار شبیه یک نقشه راه است که مقصد و طریقه رسیدن بدانجا را به شما نشان می دهد. اما نکته اینجاست که طرح کسب و کار خشک و غیر قابل تغییر نیست ، بلکه این طرح بسیار انعطاف پذیر است . نظیر هر سفری ، اتفاقات مختلفی امکان بروز دارند، اما یک طرح خوب کمک می کند تا از وقوع اشتباهات پر هزینه ای که به کسب و کار شما آسیب وارد می کنند، جلوگیری کنید.

طرح کسب و کاری که کامل و درست باشد، به عنوان یک معیار عمل کرده و می توان واقعیت های کسب و کار را پس از شروع به کار، براساس آن سنجید. این طرح می تواند دفترچه راهنمای شما بوده، در طول راه به شما می گوید که چه کاری را چگونه انجام دهید.

اگر طرح کسب و کاری که می نویسید یک طرح داخلی است، می تواند به منظور ارائه تعریفی ار فرصت های جدید کسب و کار ، مدیریت بهتر شرکت، یاهدف گذاری مجدد به منظور عکس العمل بهتر در مقابل محیط رقابتی باشد.

نهایتا اینکه، طرح کسب و کار می تواند ابزاری برای اداره­ی کسب و کار شما حتی قبل از آغاز به کار آن باشد . به عبارت دیگر، این طرح، توصیفی مکتوب از آینده کسب و کار شماست.

به عنوان یک ابزار فروش، طرح کسب وکار باید بتواند شما وهمکارانتان را به بهترین نحوی عرضه نموده و به شما اطمینان بدهد که پول یا سرمایه گذاریتان و یا شرکت ( در مورد طرح های کسب وکار داخلی) ، به خوبی خرج خواهد شد و اینکه ایدهی شما موفق خواهد بود.

یک طرح کسب و کار باید بتواند نظر موافق حداقل یک نفر را جلب نموده و او را متقاعد سازد. در غیر اینصورت ، باید در ایدهی خود تجدید نظر کرده یا طرح خود را از نو بنویسید.

نکته

اگر طرح کسب و کار به این نتیجه رسیده است که ایده شما عملی نبوده و قادر به سود آوری نیستید، به آن اعتماد کنید. کاغذ ارزانتر از پول است، آنرا دور بیاندازید و به ایده دیگری بپردازید. این خیلی بهتر است که پول خود را در یک کسب و کار ناموفق هدر دهید.

نوشتن طرح کسب و کار افکار شما را متمرکز کرده و کمک می کند اهدافتان را بپرورانید، ریسکها را شناسایی کنید، به تفکر تان سازمان دهید، اولویتها را مشخص کنید، منابع را تخصیص دهید، بر نکات کلیدی تمرکز کنید و آماده مقابله با مشکلات شده و از فرصتها استفاده نمایید.

علاوه بر این طرح کسب و کار به سرمایه گذاران ، بانکداران و مدیران نشان می دهد که ایدهٔ شما ارزش تامین مالی یا حمایتهای مدیریتی را دارد. همچنین ثابت می کند که شما، مهارت، استعداد و تیم لازم برای اجرای ایدهٔ کسب و کارتان را دارید.

نهایتا اینکه، یک طرح کسب و کار می تواند به عنوان ابزاری برای ارتباط اثر بخش تر باعرضه کنندگان، شرکت های تبلیغاتی ، حسابرسان، مشاوران کسب و کار، حقوقدانان و حسابرسان باشد.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

عمران و آبادی مسجد افتخار ماست.

ارسال کردن

©2023 - مسجد کارآفرین . ایده و اجرا :رویش رسانه

با شناسه کاربری خود وارد شوید

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟