راه اندازی کارگاه پرورش کرم ابریشم

ابریشم خالص و طبیعی در بازار همچنان مشتریان خاص خود را دارد و به همین خاطر است که مانور برای تولید این محصول با توجه به تعداد اندک تولیدکنندگان می تواند آن را به تجارتی پرسود تبدیل کند. اولین مرحله پرورش کرم ابریشم از فروردین ماه آغاز شده و  ۳۰ الی ۴۰ روز بعد اولین برداشت پیله تر شروع می‌شود .

کرم ابریشم

یکی از پرورش‌دهندگان کرم ابریشم نوغانداری را یکی از مهمترین مشاغل خانگی استان های شمالی عنوان می‌کند که موجب تامین معیشت روستایی های این استان شده است، همچنین استان های شمالی مکان مناسبی برای تهیه تخم ابریشم به حساب می آید، پیله از ۳۰۰ تا ۹۰۰ متر ابریشم اولیه تشکیل شده‌است.برای تهیهٔ حدود ۵۰۰گرم ابریشم ۲ تا ۳ هزار پیله مورد نیاز است.

کرم ابریشم

به گفته این پرورش دهنده کرم ابریشم بعد از خرید تخم نوغان از جهاد کشاورزی، ابتدا تخم ها را درون ظرف و داخل پارچه های گرم قرار می‌دهند وتخم ها بعد از مدت ۵ روز تا یک هفته زنده می‌شوند. بعد از این مرحله کرم های ابریشم سه مرحله به خواب رفته و بیدار می‌شوند و این مدت ۱۳ روز طول می‌کشد. در مرحله خواب چهارم که مدت سه روز طول می‌کشد کرم ها به مکان بزرگتر منتقل می‌شوند و در این مرحله باید به کرم های ابریشم غذا داد.

کرم ابریشم

یک کارشناس حوزه کشاورزی با تاکید بر اینکه غذای کرم های ابریشم برگ تازه درخت توت است در ادامه می‌گوید: “مدت ۱۳ الی ۱۴ روز باید بطور مرتب و روزانه سه الی چهار مرحله شاخه های درخت توت به همراه برگ برای تغذیه به کرم ها داده شود؛ همچنین هرچه کرم ابریشم پیله بهتر دهد و تلفات کمتر داده شود برداشت بهتری خواهد داشت. برداشت پیله تر از اوایل خرداد آغاز  و در حدود ۲۵ روز ادامه دارد.

یکی دیگر از پرورش‌دهندگان کرم ابریشم که با سرمایه اندک(کمتر از ۳ میلیون تومان) این کار را آغاز کرده است در رابطه با نوغانداری می‌گوید:” ظرفیت درآمدزایی و اشتغالزایی کار پرورش کرم ابریشم مناسب است. امکان پرورش کرم ابریشم به صورت خانگی نیز وجود دارد و به همین خاطر به اشتغال اعضای خانواده کمک می کند.

هر بسته تخم نوغان ۲۲ هزار کرم ابریشم و ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم پیله می دهد. قیمت هر بسته هم نزدیک به ۳۰ هزار تومان است. سود خالص حاصل از پرورش هر بسته تخم نوغان، نزدیک به یک میلیون تومان است.

این تولیدکننده در ادامه می‌گوید که کار پرورش کرم ابریشم را می‌توان با سرمایه ای ۲ میلیون تومانی آغاز کرد؛ همچنین پرورش کرم ابریشم شرایط ویژه ای می طلبد و صرفا در فصل بهار انجام می شود. در فصول دیگر سال تنها در صورتی می توان کار تولید را ادامه داد که گلخانه ویژه کرم های ابریشم تاسیس شود.

اگر قصد دارید که کرم ابریشم پرورش دهید و هر کیلوگرم نخ ابریشم را در بازار ۱۴۰ هزار تومان به فروش رسانید به این مساله توجه داشته باشید که کرم ابریشم در برابر مورچه، زنبور و سایر حشرات بسیار حساس است و برای جلوگیری از خسارت حین تولید باید پایه قفسه ها را در آب قرار دهید؛ همچنین به گفته پرورش دهندگان ورود ابریشم مصنوعی و تقلبی آغشته به پنبه به بازار به تولید کنندگان ابریشم آسیب جدی زده است؛ بنا بر این در زمان پرورش باید به فکر بازار مناسب برای این محصول باشید.

منبع: ایلنا

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

عمران و آبادی مسجد افتخار ماست.

ارسال کردن

©2023 - مسجد کارآفرین . ایده و اجرا :رویش رسانه

با شناسه کاربری خود وارد شوید

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟