راه‌اندازی مجموعه‌ای ۷۴هکتاری کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان

راه‌اندازی مجموعه‌ای ۷۴هکتاری کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان

مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان در هفت کیلومتری زنجان و در ۷۴ هکتار زمین ایجاد شده است، در این مجموعه دو حلقه چاه مفید وجود دارد که شامل زمین زراعی، باغ، نهالستان و دامداری است و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی آغاز به فعالیت کرده است.

جمعی از خبرنگاران با حضور یکی از اعضای هیات امنای حسینیه اعظم زنجان از بخش‌های مختلف مجموعه بازدید کردند که در ذیل به بخشی از آن اشاره می‌شود.

حسینیه اعظم زنجان

در بخش باغداری این مجموعه، محدوده‌ای به کاشت نهال‌های مادری پایه رویشی اختصاص یافته که این نهال‌ها از هلند وارد شده است و تکثیر نهال‌های تولیدی این مجموعه از طریق نهال‌های پایه مادری انجام می‌شود که اقلام مختلف سیب‌های اصلاح شده که به کم آبی و آفت مقاوم هستند و جنس آن پاکوتاه است از این نهال‌ها تکثیر می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این نهال‌ها زود بازده بودن آن می باشد و انواع سیب‌های زرد، سفید، سیب گلاب، سیب مرکال و … تولید و به بازار عرضه می‌شود.

محمد آسیابی عضو هیات امنای حسینیه اعظم و مسوول این مجموعه در این خصوص می‌گوید، هدف اولیه از خرید این مجموعه نگهداری احشامی بود که به عنوان نذورات به حسینیه اهداء می‌شد، بود که به دلیل مباحث بهداشتی بلافاصله ذبح نشده و در این مجموعه نگه‌داری می‌شدند تا به فروش برسند.

وی با اشاره به اینکه براساس تدابیراندیشیده شده برای ذبح تمام نذورات در هشتم و نهم ماه محرم این مجموعه به محلی برای فعالیت‌های زراعی کشاورزی جهت درآمدزایی برای حسینیه اعظم زنجان تبدیل شد.

باغ سیب این مجموعه در ۱۲ هکتار و در سال ۸۹ و نهالستان در سال ۹۱ ایجاد شد که برای آبیاری نهال‌ها  و درختان از آبیاری تحت فشاری، قطره‌ای و بارانی استفاده می‌شود.

دامداری مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان هم در سال ۹۲ احداث شده است که در آن یک هزار و ۲۰۰ راس گوسفند نگه‌داری می‌شوند که از این تعداد ۲۰۰ گوسفند ژن اصلاح شده هستند.

به گفته آسیابی در سال نخست از باغ این مجموعه ۴۰ تن، در سال دوم ۸۰ تن و امسال هم نزدیک به ۱۵۰ تن سیب برداشت شده است که موجب اشتغالزایی ۲۰ نفر به صورت دائمی شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ هکتار از این مجموعه به صورت آبیاری بارانی تحت فشار و ۱۲ هکتار به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شوند، افزود: مابقی اراضی به صورت دیم هستند.

محدوده‌ای از این مجموعه به کاشت گل محمدی اختصاص پیدا کرده است که سال گذشته ۲ هزار اصله از این گل‌ها کاشته شده است که به بازار عرضه شد.

از این گل‌ها برای تهیه گلاب و اسانس گل محمدی استفاده می‌شود و از آنجائیکه از اسانس این گل برای تولید انواع عطر و ادکلن استفاده می‌شود، به گفته عضو هیات امنای حسینیه اعظم زنجان در صورتی که بتوانیم ۱۰۰ هکتار زمین برای کاشت این گل ایجاد کنیم و در کنار آن کارخانه تولید اسانس احداث کنیم؛ می‌توانیم به اشتغالزایی بسیار گسترده‌ای دست بزنیم.

وی به تولید نهال صنوبر اصلاح شده در این مجموعه اشاره کرد و گفت: از صنوبر به عنوان بادشکن و حصار در باغ‌ها استفاده می‌شود و این نهال اصلاح شده برخلاف دیگر صنوبرها زودتر رشد می‌کنند.

نهال سنجد، نهال انگور هم از سال گذشته به صورت آزمایشی در این مجموعه پرورش می‌یابند که به جهت کمبود آب این نهال‌ها نیاز آبی کمتری دارند که در این بحران آبی مقرون به‌صرفه است.

در این مجموعه محدوده‌ای هم برای کاشت زعفران اختصاص یافته است که سال گذشته زعفران کشت شده از نظر کارشناسان از مرغوبیت کافی برخوردار بود.

بخش دیگری از این مجموعه به عنوان دامداری مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن گوسفندانی از نژاد افشار که یکی از بهترین و مقاوم‌ترین نژادها در ایران محسوب می‌شود؛ پرورش می‌یابد.

این نژاد پشم خوبی تولید می‌کند، بچه‌زایی بالایی دارد، کیفیت شیر این نژاد بهتر از بقیه نژادهاست و روزانه ۴۰۰ گرم به وزن این نژاد افزوده می‌شود و همین مساله موجب شده است تا در این مجموعه این نژاد پرورش پیدا کند.

آسیابی با بیان اینکه امسال ۵۰۰ راس گوسفند به عنوان طرح نیابتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: هدف از ایجاد این دامداری پرورش گوسفندانی با ژن برتر است که با عرضه آن به بازار به تنظیم قیمت گوشت قرمز در زنجان کمک کنیم.

کاهش دنبه، افزایش رشد به صورت روزانه، پشم مرغوب، چندقلوزایی از مهمترین ویژگی‌هایی بود که کارشناس جهاد کشاورزی به آن اشاره کرد و گفت: ۷۰ راس گوسفند در این مجموعه ماده هستند که زایش خواهند کرد و سه قلو و حتی چهار قلوزایی خواهند کرد و ایران به عنوان ششمین کشور جهان است که به این موفقیت دست پیدا کرده است.

علیرضا بهرامی با اشاره به اینکه این نژاد اصلاح شده در اختیار دامداران قرار می‌گیرد، افزود: این طرح به عنوان یک طرح ملی محسوب می‌شود که در راستای اقتصاد مقاومتی است.

عضو هیات امنای حسینیه اعظم زنجان در پایان خاطرنشان کرد: درآمد حاصل از این مجموعه ۷۴ هکتاری صرف توسعه و آبادانی مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم می‌شود.

منبع: ایلنا

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

عمران و آبادی مسجد افتخار ماست.

ارسال کردن

©2023 - مسجد کارآفرین . ایده و اجرا :رویش رسانه

با شناسه کاربری خود وارد شوید

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟