کسب‎وکارهای خلاق دانشگاهی محیط جامعه را به سمت کارآفرینی متحول می‌کنند

کسبوکارهای خلاق دانشگاهی محیط جامعه را به سمت کارآفرینی متحول می‌کنند

سورنا ستاری در بازدید از مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا(س)، دانشجویان خلاق و نوآور را زمینه‌ساز تحول فرهنگی دانشگاه‌ها دانست و گفت: با توجه به ظرفیت بسیار بالای نیروی انسانی خلاق و تحصیل‌کرده، می‌توان انتظار داشت در آینده‌ای نزدیک نه تنها دانشگاه‌های ما، بلکه فضای جامعه به واسطه کسب و کارهای نوآور دستخوش تحولی ساختاری شود.

سورنا ستاری

به گزارش “پایگاه جامع اطلاع رسانی کارآفرینان”، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این‌که جوانان موجب تغییر و تحول جدی فرهنگی و ساختاری شده و توانسته‌اند کسب و کارهای سنتی را تغییر دهند ، افزود: هر جا جوانان پای کار آمده اند زمینه تحول و تغییرات کسب و کارهای پیشین را ایجاد کردند و موجب تحولات اساسی از جمله تحولات فرهنگی شده اند و این موضوع، خاصیت نگرش استارتاپی است.

ستاری، به حمایت از شرکت‌های خلاق و نوآور در رویکرد جدید معاونت علمی و فناوری اشاره کرد و گفت: یک سری از شرکت‌ها خلاقیت و نوآوری را مبنای خود قرار داده‌اند و با این‌که پیچیدگی شرکت‌های بزرگ را ندارند اما زمینه بسیار مساعدی برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد دارند. بسیاری از شرکت‌های دانشگاهی از جنس همین شرکت‌ها هستند و بر همین اساس حمایت از این شرکت‌ها را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: در کنار فرهنگسازی و ترویج این زیست‌بوم کارآفرینی، حمایت از شرکت خلاق و نوآور در دستور کار است.

ستاری، با تأکید بر این‌که دانشگاه ها باید یک حرکت اجتماعی را شکل دهند و در گام نخست باید فرهنگ تکیه به پول دولتی درآمد نفتی و اشتغال دولتی را اصلاح کنند، گفت: شکل‌گیری شرکت‌های اسپین‌آف دانشگاهی، می تواند با ایجاد یک درآمد پایدار زمینه رشد و توسعه دانشگاه و سهولت حرکتش در مسیر نوآوری را فراهم کند.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، به رشد فرهنگ کسب و کارهای نوآور نسبت به سال‌های پیشین اشاره کرد و افزود: این فرهنگ اکنون در دانشگاه‌ها جای خود را گشوده است و دانشجو با مشاهده‌ی نمونه‌های موفق کسب و کارهایی که از دل دانشگاه برآمدند و درآمد میلیاردی کسب کردند، انگیزه لازم برای پای گذاردن در این مسیر را خواهد یافت.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، نقطه متقابل نگرش استارتاپی را رویکرد دولتی به موضوع پژوهش و اشتغال عنوان کرد و گفت: نگرش دولتی به پژوهش، فناوری و کسب و کار، خروجی‌هایی را منجر می‌شود که نه‌تنها در حل مشکلی از کشور ناتوان هستند، موجب صرف هزینه‌های کلان می‌شوند.

 

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

عمران و آبادی مسجد افتخار ماست.

ارسال کردن

©2023 - مسجد کارآفرین . ایده و اجرا :رویش رسانه

با شناسه کاربری خود وارد شوید

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟