۶۰ درصد نوشت‌افزار مصرفی کشور وارداتی است

۶۰ درصد نوشت‌افزار مصرفی کشور وارداتی است

موسی فرزانیان در مورد وضعیت تولید نوشت افزار گفت: امسال به اندازه کافی نوشت‌افزار تولید داخل و همچنین وارداتی در بازار موجود است و هیچگونه کمبودی در بازار راکد این بخش وجود ندارد.

رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم مهندسی افزود: با توجه به حمایت‌های معنوی که از سوی مسئولان در امر تولید داخل صورت می‌گیرد خوشبختانه تولید داخلی در این بخش افزایش یافته است و در مقایسه با سال گذشته که حدود ۳۰ درصد از نوشت‌افزار در داخل تولید می‌شد امسال این رقم به حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه باید حمایت از تولید داخلی ادامه یابد گفت: یکی از مشکلات تولید‌کنندگان تسهیلات بانکی است که با سودهای حدود ۲۵ درصد به آنها اعطا می‌شود. سود بالای تسهیلات حاشیه سودی برای تولید‌کنندگان باقی نمی‌گذارد و قدرت تولید را از آنان می‌گیرد.

فرزانیان با اشاره به تولید در اوایل دهه ۷۰، گفت: در آن مقطع حمایت از تولید افزایش یافت و سخت‌گیری‌هایی در مورد خروج ارز در راستای حمایت از تولید صورت گرفت که این مسائل منجر به رونق تولید شد، اما متاسفانه پس از چند سال واردات جای خود را به تولید داد و حمایت از تولید فراموش شد.

وی با تأکید بر اینکه حمایت از تولید باید مستمر انجام شود، گفت: حاشیه سود تولید‌کنندگان نوشت افزار بسیار پایین است و در صورت عدم حمایت این صنف،تولید‌کنندگان نمی‌توانند حضور مستمری داشته باشند.

رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم مهندسی بیان داشت: در حال حاضر نیمی از واردات نوشت افزار از چین و بقیه هم از کشورهای اندونزی، تایلند و ویتنام انجام می‌شود.

فرزانیان بیان داشت: تولیدات نوشت افزار ایرانی کاملا با کیفیت و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است و در صورت حمایت‌های لازم قطعا می‌توان بخش قابل توجهی از نیاز داخل را از طریق تولیدات داخلی تأمین کرد.

وی افزود: در حال حاضر ۹۵ درصد دفتر مورد نیاز در داخل می‌شود اما بخشی از کاغذ آن از طریق واردات تأمین می‌شود.

منبع: خبرگزاری بسیج

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

عمران و آبادی مسجد افتخار ماست.

ارسال کردن

©2023 - مسجد کارآفرین . ایده و اجرا :رویش رسانه

با شناسه کاربری خود وارد شوید

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟